שאלות ותשובות לגבי Carbon Credits

לפני שצוללים לעומק, כדאי להסביר את היסודות.
קרדיט פחמן (Carbon Credit) הפך לנושא החם בתקופה האחרונה, לכן ננסה לעשות מעט סדר:

מה הם זיכויי פחמן (Carbon Credits) ?

זיכוי פחמני מייצג הפחתת פליטות מוצלחת על ידי מגוון שיטות המאפשרות מניעה או הסרה של פחמן מהאטמוספרה. קיזוזי פחמן מתקיימים למעלה מ 20 שנה ברחבי העולם. בין מדינות, ובין חברות עסקיות, עמותות וארגונים.  פעולה זו מבוססת על מתודולוגיה חשבונאית כלכלית לתרגום של השפעות סביבתיות לחשבונאות כלכלית.  במילים פשוטים,  כמה יעלה לחברה לתקן את הנזק שנגרם כתוצאה מפעילותה וכיצד ניתן למדוד ולעקוב אחר התוצאות.  המנגנון נועד לאפשר לסחור ב”זיכוי פחמני” – לאחר שבוצעו הפחתות מרביות של פליטות במקור – ובכך להפחית את סך כמות גזי החממה בחישוב הכולל. up to 30% offclick to visit

כיצד אנו יוצרים זיכוי פחמן ?

ישנו מגוון רחב של פעולות ואמצעים ליצירת זיכויים. אנחנו מחפשים אחר מקורות אמינים, מדידים ושקופים ליצירת זיכויי הפחמן שאנו מציעים: 

  • זיכויים משימור יערות – הכוונה היא ליערות גשם אשר נמצאים בסכנת כריתה לתעשייה או כתוצאה מהתרחבות שטחי חקלאות סמוכים ובניה. זיכויים ממקורות בינ”ל.
  •  זיכויים בחקלאות, ניתן להפיק מכמה תחומים – חקלאות יערנית, ניהול בעלי חיים ופסולת חקלאית, ומעבר לשיטות חקלאות פחמן המשפרות את בריאות הקרקע ותורמות להפחתת שינויי האקלים על ידי קיבוע פחמן בקרקע. זיכויי פחמן בחקלאות מחייבים שינויי פרקטיקות אשר מגבילים את ייצור הפליטות מחקלאות , מאחסנים פחמן בקרקע או שניהם. 
  • לכידה מארובות – 
  • אגנים ירוקים לטיהור שפכים– 

עקרונות מנחים לשוק הוולונטרי למסחר בפחמן:

  • זיכוי פחמן אחד שווה ערך ל- 1 טון מעוקב  של פחמן דו חמצני (CO2) .
  • זיכויי פחמן מוסמכים נוצרים עם נהלי מדידה, דיווח ואימות (MRV) קפדניים על פי סטנדרטים אחידים המקובלים בעולם לפי מתודולוגיות ה CDM-

 Clean Development Mechanism.

  • לאחר יצירת זיכויי פחמן, יצרני הזיכוי יכולים למכור אותם לקונים המעוניינים לקזז את הפליטות שלהם, לעסקים או לאנשים פרטיים. זיכויי הפחמן נסחרים בשווקי פחמן עבור מוכרים וקונים.
  • זיכוי פחמני ניתן למכור פעם אחת בלבד. 
  • עקרון התוספתיות (additionality)- יש צורך להבטיח כי ההפחתה נגרמה בזכות התמריץ הכספי . 
  • יציבות- כל זיכוי פחמן מעוגן בחוזה שמבטיח את הישארותו בקרקע למשך 10 שנים לפחות.

מה זה מדרך פחמני וכיצד מחושב?

מדרך פחמני הינו מונח הבסיס בחישוב התנהגות תאגידית המשקף את סה”כ ההשפעה שיש לארגון או לאדם על פליטות של גזי חממה באופן ישיר או עקיף. 

מדוע לרכוש זיכויי פחמן?

לאדם הפרטי – להיות שותף בקהילה שמקדמת מאבק בשינויי האקלים.  כדי לתמוך באופן אקטיבי בכלכלה ירוקה שנמדדת לפי ביצועיה. 

 

לעסקים- הצורך הראשוני הוא כאמור כדאיות כלכלית. התייעלות וחסכון כספי לצד הגדלת שורת הרווח הסופית. בנוסף, מחקרים וניתוחי דו”חות כלכליים לאורך השנים האחרונות מצביעים על ירידה בכדאיות הכלכלית כאשר גובר מימד הסיכון בעסק/השקעה. משבר האקלים מביא איתו הרבה הזדמנויות מצד אחד ואתגרים מצד שנים. בעלי עסקים שלא מאמצים  דרכים התומכות בסביבה מוגדרים כבר כיום כהשקעות בעלות סיכון גבוה יותר. לכן הפחתה של גזי חממה במקור, ולאחר מכן בקיזוז פחמני היא קודם כל אסטרטגיה כלכלית .